CZ | EN
 
Divadelní fakulta JAMU v Brně
Mozartova 1
662 15
Brno

 e-mail: difajamucz
tel.: Tel: +420 542 591 300
Fax: 542 591 352
Fakturační údaje
 
Nacházíte se zde:   DF JAMU v Brně - Aktuality - MARIVAUX: LA DISPUTE / SPOR - ENSATT

<Zpět

MARIVAUX: LA DISPUTE / SPOR - ENSATT  

Ústy dvanácti mladých herců z francouzské divadelní školy ENSATT bude Marivaux rozmlouvat s Fellinim a Sadem - 29. a 30.4.2014 v 19:00 Studio Marta.

 

Představení jsou doprovázena přednáškou o dramatikovi Pierre de Marivaux, která se uskuteční 29.4. na DIFA JAMU v učebně č. 104 v 10:00 hod.

"Kdo se jako první dopustil nevěry - muž, či žena?" Znepokojující otázka... V Marivauxově hře se stala jádrem sporu, který vypukl na Princově dvoře. A vzhledem k tomu, že otázka zůstala nezodpovězena, rozhodl se monarcha udělat prazvláštní pokus: tajně unést čtyři děti a nechat je vychovat odděleně v naprosté izolaci. Po osmnácti letech se na dvoře nového Prince a jeho snoubenky Hermiany spor znovu rozhořel. Tentokrát by se ale mohli dočkat odpovědi: stačí jen seznámit unesené děti, ze kterých se mezitím stali mladí lidé, a pozorovat je jako pokusné králíky. Experiment může žačít.

Pozdní Marivauxova hra Spor je malým divadelním klenotem, ve kterém autor virtuozně rozehrává svá oblíbená témata: zrod lásky, zkouška, spojitost mezi vědomím a řečí.

Richard Brunel ve hře našel své vlastní obsese: monstróznost i nevinnost, mocný společenský tlak na jedince, vitalitu mládí. Divák se s herci a tvůrci sedmdesátého třetího ročníku divadelní školy ENSATT vypraví na skutečné divadelní dobrodružství - spolu s obyvateli Princova dvora se ponoří do zákrut "sporu". Bude sledovat Hermianu a Prince a celý ten podivný "experiment", ve kterém Marivaux rozmlouvá s Fellinim a Sadem. Samozřejmě není pochyb o tom, že poté, co hra skončí a světla zhasnou, vyvstanou další polemiky a nekonečné spory.